Desatoro problémov slovenského zdravotníctva

  1. Zdravie a život sú najcennejšou hodnotou. Slovenské zdravotníctvo je však dlhodobo nehodnou investíciou a je podfinancované. Kým štandardný rozpočet EU štátov venuje zdravotníctvu cca 10%-tný podiel HDP, Slovákom musí stačiť zhruba 6%. Finančné injekcie z rozpočtu všemožne podporujú obchod, len zdravotníctvo je pre štát akousi príťažou. Alebo bude zdravotníctvo zaujímavé pre Slovensko a jeho rozpočet až vtedy, keď sa aj zo zdravia stane obchod.
  2. Pre lekára sú pacienti rovní. Chýba definícia základnej poskytovanej starostlivosti garantovanej štátom. Systém komerčného pripoistenia neexistuje. Zamestnanec, zamestnávateľ, podnikateľ, každý musí platiť. Štát má zľavu. Nízke platby za štátneho poistenca nezodpovedajú objemu financií
    za starostlivosť poskytnutú týmto pacientom.
  3. Aj lekári potrebujú oddych, ich omyl môže spôsobiť pacientovi smrť. Pretrvávajúce porušovania Zákonníka práce vedú k preťažovaniu lekárov a následným možným chybám lekárov, za ktoré hrozia postihy nielen im, ale aj už i tak zadlženým nemocniciam. Nedostatok lekárov znamená aj viac nadčasovej práce. Navyše v roku 2013 prestane platiť výnimka európskej smernice o nadčasovej práci, ktorá bude klásť ešte vyššie nároky na personálne vybavenie nemocníc.
  4. Nízke platy lekárov, nezodpovedajú náročnosti ich povolania a ani prepotrebnému celoživotnému vzdelávaniu a praxi. Náš štát lekárov neocení, susedné krajiny áno. Pretrvávajúce odchody lekárov do zahraničia za lepšími pracovnými podmienkami. Lekári, ktorí ostávajú, sú zaťažovaní vyššou zodpovednosťou.
  5. Veľké rezervy v samotnom chode zdravotníctva – najväčšou a neprimeranou položkou je stále lieková politika, kde utekajú peniaze na ostatnú zdravotnú starostlivosť.
  6. “Zvláštne” hospodárenie v nemocniciach – predražené nákupy (stavebné úpravy, nákup prístrojov, nákupy liekov apod.) Zo všetkého sa dajú získať provízie. Jediná položka z nákladov nemocnice, za ktorú nie je možné získať províziu sú platy zdravotníkov.
  7. Za zhoršovanie starostlivosti o pacientov lekári odmietajú ďalej preberať zodpovednosť, nakoľko je to následok zlej organizácie a neefektívneho nakladania s finančnými prostriedkami.
  8. Nesplnené sľuby politikov – od roku 1989 sú lekári presviedčaní, že je potrebná najprv zmena systému a až potom príde k úprave ich platov. Dodnes sa nestalo. Naopak, výsledkom nekonečných zmien je síce prosperita finančných skupín podnikajúcich v zdravotníctve, naproti tomu podmienky pre pacientov a kvalita poskytovanej zdravotnej starostlivosti sa neustále zhoršujú.
  9. Zdravotníctvo je rezort, kde sa vystriedalo najviac ministrov, koncepcií a rozdielnych pohľadov. Na čele úbohého všetkými smermi sa zmietajúceho rezortu sa tak striedajú neodborní stranícki nominanti, ktorí sa snažia vnútiť slovenskému zdravotníctvu osobný punc avšak problémy, nedostatok financií a korupciu mu ochotne nechávajú. Výsledkami tých posledných volieb sa zo zdravia stáva korisť, na ktorú číha nenásytná svorka obchodníkov.
  10. Posledné kroky vlády nadväzujúc na tzv. „Zajacovu reformu“ smerujú k privatizácii zdravia podnikateľmi a k nedostupnosti zdravotnej starostlivosti
    pre drvivú väčšinu ľudí.